Dziś (18 października) Odbywa się seminarium pt. „Wdrażanie metodologii 50/50 w pomorskich szkołach”, które organizowane jest w ramach projektu pn. „Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole” Szkolenie współfinansowane jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Nieruchomości

Spotkanie organizowane jest wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” i Urząd Miasta Gdyni.

Jego celem jest zapoznanie przedstawicieli gmin i szkół zaangażowanych w projekt z jego założeniami, jak również udzielenie przydatnych wskazówek dotyczących pracy z zespołami ds. energii utworzonymi w szkołach.

W seminarium wezmą udział koordynatorzy projektu ze słupskich szkół podstawowych (nr 3, 4, 6, 8, 9), gimnazjum nr 2 i 4 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, a także Główny Specjalista ds. zarządzania energią i koordynatorka projektu z ramienia Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Projekt „Każdy WAT na wagę złota…” ma na celu ograniczenie zużycia energii w szkołach poprzez aktywne zaangażowanie uczniów, nauczycieli i innych użytkowników budynku w proces zarządzania energią i nauczenie ich ekologicznych zachowań poprzez konkretne działania.

Wdrażanie metodologii 50/50 obejmuje 9 kroków – pierwszym jest powołanie szkolnego zespołu ds. energii, który ma za zadanie zbadanie wykorzystania energii w szkole oraz zaproponowanie i wdrożenie energooszczędnych rozwiązań. Osiągnięte oszczędności finansowe są dzielone równo między szkołę a organ prowadzący finansujący jej rachunki za energię, stąd nazwa metodologii. W ramach projektów EURONET 50/50 (2009-2012) i EURONET 50/50 MAX (2013 – 2016) została ona wprowadzona w ponad 140 polskich szkołach. Obecnie do tej grupy dołącza 35 wybranych szkół z terenu województwa pomorskiego.

Podczas seminarium przedstawiciele szkół otrzymają zestawy sprzętu pomiarowego (termometr z sondą, luksomierz, licznik kosztów) przeznaczone do realizacji projektu pn. „Każdy WAT na wagę złota…”, jak również poradniki metodologiczne i materiały informacyjno-promocyjne.

PODZIEL SIĘ