Naturalnym przedłużeniem Alei Henryka Sienkiewicza jest skwer im. „Pierwszych Słupszczan”, położony między ulicą Stefana Starzyńskiego a Anny Łajming.
Na jego krańcu od strony wschodniej znajdował się jeden z bastionów wzniesionych w XVII wieku, służący później jako strzelnica słupskim kupcom. W połowie XIX wieku zbudowano tu Dom Kupiecki istniejący jeszcze po II wojnie światowej i znany Słupszczanom po nazwą Dom Kolejarza. Po jego zburzeniu w 1973 roku powstało rondo z szeroką jezdnią, które w dość agresywny sposób rozdzieliło bezpośrednie przejście z alei Sienkiewicza na omawiany skwer. Ostateczny układ uformowany został w czasie zakładania wspomnianego ronda.
Na skwerze znajduje się kompozycja wielu kolorowych roślin, które ożywiają ten fragment miasta. Od strony zachodniej skweru ciągnie się ul. S. Starzyńskiego natomiast od strony wschodniej, na skarpie będącej prawdopodobnie resztkami wału obronnego biegnie ulica Anny Łajming.
Pomnik Upokorzony
Znajduje się tu też jeden z najciekawszych pomników Słupska „Upokorzony”, dzieło stworzone w 1918 roku przez Fritza Klimscha.
Pomnik „Upokorzony” stoi na skwerze Pierwszych Słupszczan. Autorem rzeźby w kamieniu, wykonanej ok. 1918 roku, był Fritz Klimsch (1870-1960), wybitny niemiecki rzeźbiarz, profesor Wyższej Szkoły Sztuki Rzeźbiarskiej w Charlottenburgu, zdobywca wielu nagród artystycznych. W jego dorobku znalazły się figury o tematyce biblijnej, mitologicznej, pomniki dekorujące place Berlina i innych niemieckich miast, medale itd.
„Upokorzony” sprowadzony został do Damnicy (Hebron-Dammnitz) w roku 1919 przez rodzinę von Gamp i ustawiony w tamtejszym parku – cmentarzu jako pomnik nagrobny ku czci członków tej familii, którzy stracili życie w I Wojnie Światowej. Po II Wojnie, nie konserwowany, niszczał aż do roku 1970, kiedy to historycy sztuki przewieźli go do Słupska i poddali gruntownej renowacji, po której ulokowano go na obecnym miejscu.
„Upokorzony” przedstawia postać nagiego mężczyzny w przyklęku, pochylonego do przodu z silnie, łukowato wygiętym grzbietem. Postać, pośladkami wspiera się o kamień. Prawa noga zgięta w kolanie goleniem i stopą przylega do podestu. Kolano lewej nogi wysunięte ku przodowi, udo w pozycji poziomej. Na kolanie tym postać wspiera obie ręce. Pochylona głowa mężczyzny opiera się na nadgarstku lewej ręki. Postać ma budową atletyczną z zaznaczonymi mięśniami. Posiada regularne rysy twarzy.