Celem projektu jest wypracowanie umiejętności rozróżniania i chronienia granic intymnych przez osoby niepełnosprawne, zwiększenie wiary w siebie i szacunku do własnej osoby oraz zwiększenie poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS ze szczególnym uwzględnieniem ryzykownych zachowań.
Właściwie przeprowadzona i dostosowana do poziomu intelektualnego osoby niepełnosprawnej oraz wielokrotnie powtarzana edukacja seksualna stanowi ważny element profilaktyki między innymi w zakresie AIDS/ HIV. Ważną rolę w edukacji osób niepełnosprawnych intelektualnie odgrywają rodzice, opiekunowie prawni, wychowawcy często będący autorytetem, najważniejszym wzorem, „drogowskazem” do naśladowania w życiu codziennym.
Beneficjentami programu pn. „Śmieję się i płaczę tak samo II” będą uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i dwóch Warsztatów Terapii Zajęciowej, wraz z rodzicami/opiekunami i wychowawcami. Łącznie programem objętych zostanie 150 osób w tym 100 osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz 50 rodziców, opiekunów i wychowawców.
Z uwagi na grupę osób niepełnosprawnych intelektualnie objętych programem, osobami prowadzącymi zajęcia w formie pogadanek, warsztatów, treningów interpersonalnych mogą być psycholog, terapeuta, edukator seksualny, seksuolog, pedagog, lekarz. Zajęcia prowadzone będą na terenie trzech ww. placówek w godzinach ich funkcjonowania – dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz w godzinach popołudniowych dla rodziców, opiekunów, wychowawców.
Rodzaj zajęć, sposób ich prowadzenia jak i ich zakres tematyczny zostanie dostosowany do odbiorcy.
Przykłady tematów dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
1. Moje ciało, uczucia i emocje.
2. Trening umiejętności interpersonalnych.
3. Podstawowe informacje o AIDS/HIV.
4. Moje postępowanie a ryzykowne zachowanie.
Tematy dla rodziców, opiekunów, wychowawców:
1. Rozwój potrzeb seksualnych człowieka zdrowego a osoby niepełnosprawnej intelektualnie.
2. Komunikacja w środowisku rodzinnym jako jeden z podstawowych elementów przekazu informacji i budowania wzajemnych relacji.
3. Profilaktyka AIDS/ HIV, drogi zakażenia. diagnostyka, ryzykowne zachowania.
Termin realizacji projektu : 01 luty 2015 roku – 30 czerwca 2015 roku
Z pośród tegorocznych laureatów, Miasto Słupsk jest jedynym samorządem, które otrzymało grant.
W 2013 roku w ramach konkursu „Pozytywnie Otwarci 2013” Miasto Słupsk otrzymało grant w wysokości 12 407 zł z przeznaczeniem na szkolenie lekarzy pierwszego kontaktu w celu zapewnienia im odpowiedniej wiedzy z zakresu diagnozowania i postępowania z osobami zakażonymi HIV.