21 stycznia 2015r. z inicjatywy Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia odbyło się w Urzędzie Miasta Słupskie Forum Gospodarki Surowcami Wtórnymi z udziałemekspertów, dziennikarzy, naukowców, urzędników, radnych oraz mieszkańców. Celem FORUM była wymiana doświadczeń, identyfikacja barier oraz wskazywanie dobrych i praktycznych rozwiązań, które mogą poprawić jakość i efektywność systemu wdrożonego w mieście.
Forum rozpoczęło się od powitania i nakreślenia najważniejszych kwestii związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi przez Prezydenta Miasta. Następnie głos zabrali prelegenci. Beata Maciejewska – pełnomocniczka Prezydenta Miasta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta nakreśliła priorytety Unii Europejskiej w zakresie gospodarowania surowcami wtórnymi. Anna Grabuszyńska – dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska, zaprezentowała aktualny stan funkcjonowania systemu segregacji odpadów w mieście. Iwona Falkowska Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czyn” w Słupsku przedstawiła pozytywy i braki systemu segregacji odpadów ze strony mieszkańców Spółdzielni, którą kieruje. Justyna Marciniak członkini sieci społecznych interesariuszy w gospodarce odpadami, Andrzej Bartoszkiewicz pomysłodawca systemu EKO AB przestawił swój pomysł budowy mini sortowni.
Następnie odbyła się godzinna dyskusja z udziałem gości, m.in.: przedstawicieli firm zajmujących się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych, zarządców nieruchomości tj. spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i zarządców zasobu komunalnego oraz nielicznych mieszkańców.
Podsumowanie:
Forum Gospodarki Surowcami Wtórnymi było pierwszym tego typu spotkaniem, na którym różnorodni interesariusze systemu mogli wskazać na pożądane kierunki rozwoju i potrzebne zmiany.
Dyskutanci wykazali zgodność, co do faktu, iż na szczeblu krajowym konieczna jest zmiana ustawy i że w związku z jej wadliwą konstrukcją potrzebny jest lobbying w Sejmie. Z kolei na szczeblu samorządu postulowano rozdzielenie konkretnych zadań dot. m.in. odbioru i składowania odpadów.
Dyskutanci wykazali różnorodne stanowiska co do wybranych propozycji m.in. podzielenia miasta na sektory, oraz zmiany stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zależnej od powierzchni mieszkania. Padały także różnorodne opinie na temat prezentowanego, Systemu EKO AB, jako alternatywnego wobec obowiązującego w Słupsku.
Obecni na Forum przedstawiciele Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. wskazali na możliwość obniżenia kosztów poprzez rzadszy ich odbiór dzięki zmniejszenia objętości odpadów (m.in. poprzez ich zgniatanie), a także lepszy odzysk surowców. PGK zaproponowało wprowadzenie skupu szkła białego, szkła kolorowego, foli oraz puszek metalowych, a także ustawienie darmowych pojemników do segregacji dla szkół i pojemników PET dla zarządców nieruchomości.
Z aprobatą osób uczestniczących spotkał się postulat działań na rzecz podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców a także utworzenie internetowej platformy do komunikacji i zbierania opinii.
Zaprezentowane na forum kwestie będą poddane ocenie i głębszej analizie oraz przepracowane przez zespół ds. spraw opracowania koncepcji organizacji zasad odbioru odpadów komunalnych na terenie Miasta Słupska oraz opracowania polityki finansowej w tym zakresie, który został powołany Zarządzeniem Nr 18/GKMiOŚ/2015 Prezydenta Miasta Słupska z dnia 15 stycznia 2015 r.