1 września tradycyjnie rozpoczyna się nowy rok szkolny. Do końca września 2016 roku zostanie przeprowadzona diagnoza obiektów oświatowych, a do końca marca 2017 roku zostanie przygotowany wykaz prac remontowych koniecznych do przeprowadzenia w szkołach i placówkach oświatowych uwzględniających możliwości pozyskania środków zewnętrznych na ich realizację oraz możliwości budżetowe.
Polityka edukacyjna Słupsk na lata 2016-2018 jest spójna z dokumentami strategicznymi – krajowymi, wojewódzkimi i miejskim, w tym z Uchwałą Nr XX/222/15 Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 30 grudnia 2015 r. w sprawie przyjęcia Pakietu zmian w strukturze oświaty i analizy strategicznej zmian w oświacie na lata 2015-2010. Uwzględnia również wyniki diagnozy potrzeb edukacyjnych uczniów i nauczycieli dokonanych na potrzeby realizacji projektów i inwestycji w ramach środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Realizacja Pakietu zmian w strukturze oświaty i analiza strategicznych zmian w oświacie na lata 2016 – 2022:
-
Ewaluacja wprowadzonej racjonalizacji sieci szkół, konsekwencje finansowe, organizacyjne i społeczne.
-
Diagnoza stanu obiektów oświatowych.
-
Kontynuacja i ewaluacja podjętych działań w zakresie wzrostu kompetencji dyrektorów i nauczycieli jednostek oświatowych prowadzonych przez Miasto Słupsk.
-
Kontynuacja wzrostu jakości kształcenia na wszystkich etapach edukacyjnych oraz kreowania postaw na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017:
1. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.
2. Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach.
3. Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.
4. Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez angażowanie pracodawców w proces dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.
Urząd planuje także realizację projektu termomodernizacji 49 budynków użyteczności publicznej w Słupsku i sąsiednich gminach. Na projekt Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego wydamy ponad 22,6 mln złotych. W Słupsku projekt obejmie 22 budynki (w tym wybrane przedszkola, szkoły podstawowe, licea, SOSIR, Teatr Rondo, Dom Pomocy Leśna Oaza, biblioteka). Zostaną ocieplone ściany i dach, wymienione okna i drzwi. Celem jest przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w sektorze publicznym o 57,14 %, zmniejszenie rocznego zużycia energii o 10 144 887,78 kWh/rok oraz zmniejszenie emisji gazów o 3 013,55\ton równoważnika CO2, Zakończenie projektu do 2018 roku.
W połowie lipca informowaliśmy o włączeniu się Miasta Słupska we wsparcie akcji ratowania drzew w Polsce prowadzoną przez Fundację EkoRozwoju. Już dziś zebrała ona niezbędne środki aby opracować raport dot. wycinki drzew w Polsce. Organizatorzy zapowiadają, że dodatkowe środki przeznaczą na dyskusje i wypracowywanie rekomendacji dot. zarządzania drzewami w tych miastach, które zostaną zanalizowane w raporcie. Jednym z tych miast ma być Słupsk.
Urząd Miasta wraz partnerami z Polski i Litwy: Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Słowińską Grupą Rybacką oraz Lokalną Rybacką Grupą Działania „Zachodnia Litwa” uzyskał środki z tzw. małego grantu w programie Interreg na realizację projektu pt. „Błękitna i zielona współpraca”. Podczas 4 miesięcy projektu partnerzy mają stworzyć sieci współpracy, opracować dokumentację dot. nowoczesnej edukacji ekologicznej i złożyć „duży” projekt z tego samego zakresu, ale z szerszym udziałem krajowych i zagranicznych partnerów. Całość projektu dofinansowano na kwotę 34 000 euro.
Z ramienia Urzędu Miasta projekt koordynować będzie Beata Maciejewska – pełnomocniczka ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta.