Dzisiaj odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Pana Marka Golińskiego Wiceprezydenta Miasta Słupska z udziałem przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Urzędu Miejskiego w Słupsku oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Tematem spotkania była analiza bieżącej sytuacji związanej z wprowadzonym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w okresie od dnia 14 marca 2020 do odwołania. Powodem niniejszego stanu rzeczy, wprowadzonego Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, jest wirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19.
Na skutek wspomnianego rozporządzenia na całym obszarze kraju wprowadzone zostają ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy.
Ustanawia się czasowe ograniczenie:
1.Prowadzenia przez przedsiębiorców działalności:
a) polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A), z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki,
b) związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.30),
c) związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20),
d) związanej z prowadzeniem kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych.
2.Sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego (ograniczenia polegają na konieczności zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego na danym terenie lub w danym obiekcie nie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny).
3.W obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanawia się czasowe ograniczenie:
a) handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, których przeważająca działalność polega na handlu:
-wyrobami tekstylnymi,
– wyrobami odzieżowymi,
– obuwiem i wyrobami skórzanymi,
– meblami i sprzętem oświetleniowym,
– sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego,
– artykułami piśmiennymi i księgarskimi;
– prowadzenia działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
W związku z powyższym Miasto Słupsk podjęło czynności ukierunkowane na zapoznanie się z nowymi warunkami oraz monitorowanie realizacji wspomnianego Rozporządzenia. Już dzisiaj wspólne patrole Policji i Straży Miejskiej kontrolują miejsca, które powinny być zamknięte; sprawdzają, czy właściciele wspomnianych wyżej podmiotów zastosowali się do obowiązku zawieszenia działalności.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców, by bez konieczności nie wychodzili z domu, stosowali się do zaleceń sanitarnych (np. częste mycie rąk) i obserwowali siebie oraz swoich najbliższych. Jeśli ktoś z Państwa czuje obawy o swój stan zdrowia – prosimy w pierwszej kolejności korzystać z kontaktu telefonicznego, a nie udawać się do przychodni czy na SOR. Prosimy także, by nie nadużywać nr alarmowych np.112, gdyż pracownicy służb ratowniczych powinni być zaangażowani do naprawdę potrzebnych działań.
Należy pamiętać, że pomimo licznych ograniczeń SKLEPY SPOŻYWCZE, BANKI, BANKOMATY, drogerie i APTEKI – NADAL FUNKCJONUJĄ NORMALNIE (nie zostały zamknięte).
Jeśli ktoś z Państwa chciałby skorzystać z działalności restauracji, jest to możliwe – można zamawiać „jedzenie na wynos”(ta forma nie została ograniczona) wspierając tym samym lokalnych przedsiębiorców. Dla nich też jest to trudny czas, chociażby pod kątem ekonomicznym.
Prosimy o stosowanie się do zaleceń, przestrzeganie przepisów i zachowanie rozwagi. Wiemy, że wielu z Państwa czuje obawy i lęk- ale w tym momencie nie te emocje powinny być głównymi doradcami. Musimy wszyscy być odpowiedzialni i wspólnie rozwiązać ten problem. Jednym z większym zagrożeń dla nas jest nieodpowiedzialne zachowanie, takie jak np. łamanie nakazu kwarantanny. W takim przypadku osoba może zostać ukarana karą grzywny do 5 tysięcy zł. Jednak powinna zdawać sobie sprawę, jaką krzywdę może wyrządzić pozostałym osobom, które mają z nią kontakt. Bądźmy odpowiedzialni, rozważni i rozsądni.
Dodatkowo, oprócz wskazanych już ograniczeń należy przypomnieć , że:
– zamknięte zostają granice RP, a wszelkie międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe zostają wstrzymane
– galerie handlowe muszą ograniczyć swoją działalność
– produkcja żywności i chemii zostaje zachowana – rząd zapewnia, że nie zabraknie artykułów spożywczych i chemicznych
– kluby, puby, kawiarnie i restauracje nie mogą obsługiwać gości „na miejscu”
-zakazuje się zgromadzeń powyżej 50 osób
Poniżej – do pobrania – pełna treść Rozporządzenia + Informacja dot.ograniczeń w formie ogłoszenia.
Rozporządzenie MZ stan zagrożenia epidemicznego
Ogłoszenie stan zagrożenia epidemicznego