Jak czytać umowy ? Jak nie dać się oszukać we własnym domu ? Czym jest metoda na wnuczka i jakie są jej najnowsze warianty stworzone przez oszustów? Na takie pytania odpowiadali specjaliści podczas specjalnego spotkania z seniorami, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku.

Nieruchomości

Oszuści są bardzo przebiegli i tworzą coraz nowsze metody okradania seniorów, przekonywała komisarz Elżbieta Rychert oraz sierżant sztabowy Marzena Sopolińska z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Przestępcy mają wyrafinowane metody, jak osławiona „na wnuczka”, ponadto starają się zwabić seniorów m.in dotacjami unijnymi, atrakcyjnymi polisami na życie, drogimi produktami „za bezcen” oraz innymi bardzo skutecznymi sposobami, przez które seniorzy tracą często oszczędności całego życia.
W trakcie spotkania, które odbyło się 1 marca w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jaracza, policja szkoliła seniorów jak mają przeciwdziałać manipulacjom i jak reagować, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Z danych policji oraz doniesień mediów wynika, że osoby starsze są cały czas najczęstszym celem ataków oszustów – Jest kilka tego powodów – wyjaśnia Klaudiusz Dyjas, Dyrektor MOPR – Seniorzy mają wielką potrzebą pomagania swojej rodzinie, dlatego metoda na wnuczka jest najczęściej wykorzystywana. Aby temu przeciwdziałać, szkolimy naszych podopiecznych właśnie podczas takich spotkań ze specjalistami.
Prelekcję policji w trakcie spotkania uzupełnił swoją wiedzą Marek Downar-Zapolski, Miejski Rzecznik Konsumentów, który omówił sposoby działania krążących po domach akwizytorów oferujących różne „korzystne” usługi. Rzecznik namawiał do szanowania swojego podpisu, którego nie można składać pod presją, zachęcał do bezwzględnego czytania umów, a w przypadku ich nierozumienia, do zwrócenia się po pomoc rodziny lub innych osób.

PODZIEL SIĘ