Serdecznie zapraszamy wszystkich Mieszkańców i Mieszkanki do udziału w konkursie dot. opracowania koncepcji ogrodu deszczowego pod hasłem: „Zatrzymać wodę w mieście – ogród deszczowy jako forma retencji”. Działanie to ma związek z przypadającym na dzień 17 czerwca Dniem Przeciwdziałaniu Pustynnieniu i Suszy oraz ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej konieczności oszczędzania i racjonalnego retencjonowania wody, a także wykorzystywania dostępnych zasobów w mieście.
Ogród deszczowy obsadzony w roślinność hydrofitową przechwytującą, zatrzymującą szkodliwe substancje w kłączach lub korzeniach i oczyszczając wodę stanowi alternatywę w stosunku do sieci kanalizacyjnej i jest sposobem zagospodarowania wód deszczowych, a także naturalnym sposobem usuwania zanieczyszczeń ze spływających wód opadowych. Ogrody deszczowe oprócz korzyści ekologicznych posiadają również walor dekoracyjny i edukacyjny.
Projekt ogrodu deszczowego wraz z opisem funkcjonowania, zastosowanych technik i metod zagospodarowania wody i szaty roślinnej powinien uwzględniać ideę zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do zapewnienia ciągłości użytkowania zasobów w zakresie wykorzystania wody w mieście z uwzględnieniem form ochrony różnorodności biologicznej. Powinien również wykazać się innowacyjnością w zakresie edukacji przyrodniczej społeczeństwa z uwzględnieniem kompleksowego podejścia do retencji miejskiej, łączyć estetykę z wartością ekologiczną.
W przypadku opracowania koncepcji miejskiego ogrodu deszczowego na wskazanym przez pomysłodawcę obszarze, projekt powinien być optymalny pod względem estetycznym, architektoniczny, planistycznym i zgodny z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przyroda i zagospodarowanie przestrzeni ogrodu deszczowego mają wpływać na pozytywne samopoczucie odwiedzających go mieszkańców, ale przede wszystkim musi nieść za sobą wartości edukacyjne związane ze zbieraniem i wykorzystaniem wody opadowej z pobliskich terenów.
W koncepcji projektowej miejskiego ogrodu deszczowego powinny być proponowane zrozumiałe, niskobudżetowe rozwiązania możliwe do zastosowania. Tak wykonany miejski ogród deszczowy ma zachęcać do obcowania z naturą (przystosowanie terenu do rekreacji), wzbudzać ciekawość, uczyć, uwrażliwiać i uświadamiać społeczeństwo.
Warunki konkursu:
Osoby zainteresowane udziałem w konkursie prosimy w terminie do dnia 30 września 2020 roku o dostarczenie do sekretariatu Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Słupsku (Plac Zwycięstwa 3, pok. 219, II piętro) bądź przesłanie na adres konkurs-um@um.slupsk.pl wizualizacji projektów z opisem funkcjonowania, zastosowanych technik i metod zagospodarowania wody oraz szaty roślinnej wraz z informacjami zawierającymi:
1) imię i nazwisko – autora pracy;
2) dane adresowe i telefon kontaktowy.
Prace mogą być wykonane w dowolnym formacie, w dowolnej technice – przy zastosowaniu: programów komputerowych przeznaczonych do obróbki graficznej, kredek, ołówka, farb akwarelowych i plakatowych, pasteli (suchych i mokrych). W przypadku opracowania koncepcji zagospodarowania miejskiego ogrodu deszczowego na wskazanym przez pomysłodawcę obszarze, projekt powinien być optymalny pod względem planistycznym – zgodny z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, estetycznym oraz architektonicznym Miasta Słupska. Do prac należy załączyć wypełniony druk zgody rodzica/opiekuna prawnego (dla uczestników do 16 roku życia) lub oświadczenia (dla uczestników powyżej 16 roku życia).
Poniżej w linkach znajdują się informacje o regulaminie konkursu oraz druk zgody rodzica/opiekuna prawnego i oświadczenie uczestnika konkursu.
2. OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA KONKURSU (powyżej 16 roku życia)
3. ZGODA RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO NA UDZIAŁ DZIECKA (dla uczestników do 16 roku życia)