Obrazek przedstawia logo kampani

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia.
Tematem przewodnim tegorocznych kampanii obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest promocja wiedzy o cukrzycy, której towarzyszy hasło: Pokonaj cukrzycę !

Nieruchomości

Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.
Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę – chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.
W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby.
Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji.
Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.

W celu zapobiegania cukrzycy typu 2 (rozwijającej się na skutek nieprawidłowej gospodarki insulinowej organizmu) i jej powikłaniom, osoby w każdym wieku powinny:

  • osiągnąć i utrzymywać prawidłową masę ciała;
  • podejmować aktywność fizyczną – zalecane jest co najmniej 30 minut regularnej aktywności fizycznej o średniej intensywności przez większość dni tygodnia i większą dawkę aktywności przy walce z nadwagą;
  • stosować zdrowy sposób żywienia obejmujący spożycie 3-5 porcji owoców i warzyw w ciągu dnia przy zmniejszonym spożyciu cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych;
  • unikać tytoniu – palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia (wskaźniki występowania chorób układu krążenia wśród osób dorosłych chorujących na cukrzycę są dwu- lub trzykrotnie wyższe niż wśród osób niedotkniętych tą chorobą).

W kontekście tegorocznego hasła kampanii zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji specjalistycznych oraz wykonania badań profilaktycznych w Poradni Promocji Zdrowia, mieszczącej się w Przychodni Rejonowej przy ul. Westerplatte 1 w Słupsku. Poradnia Promocji Zdrowia działa w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja” finansowanego ze środków Miasta Słupska.

W dniu 7 kwietnia w  Galerii Podkowa przy ul. Starzyńskiego w godzinach 10.00 – 12.00 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku we współpracy z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Słupsku oraz Poradnią Promocji Zdrowia organizują stoisko profilaktyczno–edukacyjne, gdzie będzie można wykonać badanie na poziom cukru we krwi, uzyskać informacje na temat zdrowego stylu życia, zmierzyć tlenek węgla w wydychanym powietrzu u czynnych palaczy oraz określić wskaźnik masy ciała BMI.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie internetowej WHO i SPMZOZ:
http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=168&wid=12&wai=&year=&back=%2F
http://www.spmzoz-slupsk.pl/pl/info/aktualno%C5%9Bci-1/%C5%9Bwiatowy-dzie%C5%84-zdrowia-2016-pokonaj-cukrzyc%C4%99.html

Źródło: strona internetowa Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku.

PODZIEL SIĘ