W miniony piątek, 26.04.2019 r. w hali „Gryfia” w Słupsku, odbyły się IV Targi Edukacji i Pracy „Spotkanie Aktywnych” zorganizowane przez Słupską Izbę Przemysłowo-Handlową z Urzędem Miejskim w Słupsku oraz Powiatowym Urzędem Pracy, Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A., Akademią Pomorską i Urzędem Gminy w Słupsku.
Targi uroczyście otworzyli Pani Marta Makuch Zastępca Prezydenta Miasta Słupska i Jan Czechowicz Przewodniczący Rady Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, którzy podkreślili znaczenie tego wydarzenia dla rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki Słupska i regionu.
„Spotkanie Aktywnych” to ciekawa formuła organizowanej cyklicznie od 3 lat imprezy, w której wzięło udział 31 firm wielobranżowych oferujących konkretne stanowiska pracy. W tym roku wśród wystawców były m.in. znane słupskie firmy Scania, Keter, Lauber, Plasmet, Bajcar i Tritec poszukujące pracowników wyspecjalizowanych w zawodach technicznych. Obok nich zaprezentowały się też nowe przedsiębiorstwa – JR Okna czy spółka MMi będąca w naszym regionie nowym producentem autobusów miejskich i turystycznych. Jak co roku stoisko na targach zlokalizowała też spółka PGK oferująca pracę na stanowiskach związanych z wywozem, segregacją i utylizacją odpadów.
Niecodzienną ofertę przedstawił Areszt Śledczy w Słupsku polegającą na umożliwieniu niektórym przedsiębiorcom – m.in. budowlanym, zatrudnianie na specjalnych warunkach osób osadzonych. Na stoisku Grand Lubicz – Uzdrowisko Ustka oferowano pracę w nowoczesnym kompleksie wypoczynkowo-uzdrowiskowym w Ustce. Na chętnych czekała też praca w firmie Jeromino Martins w jej licznych sklepach Biedronka. Atrakcyjną ofertę przedstawił również koncern POLO Market, który zachęcał młodych ludzi do pracy w sezonie letnim w supermarketach spożywczych w miejscowościach nadmorskich łącznie z zakwaterowaniem.
Organizatorzy targów zadbali o propozycje pracy dla ludzi w różnych zawodach, nie zapominając także o bezrobotnych z niskimi kwalifikacjami. Propozycje pracy przedstawiły też agencje specjalizujące się w ofertach pracy za granicą. W sumie na targach zgromadzono około trzystu ofert pracy.
Można było też zauważyć, że oferty edukacyjne szkół coraz bardziej wpisują się w realne potrzeby zatrudnieniowe firm. Pomimo, że targi odbywały się w czasie trwającego w szkołach strajku organizatorom udało się pozyskać kilka szkół oferujących naukę w zawodach, na które jest stale zapotrzebowanie. Oprócz Wojskowego Liceum z Redzikowa, szkół Cosinus i Branżowej Szkoły „Rzemiosło” przygotowano stoisko i pokaz sprawności uczniów z Liceum Policyjnego ZSI w Słupsku, a także stoiska Akademii Pomorskiej w Słupsku i Wyższej Szkoły Gdańskiej oferujących naukę w nowych specjalnościach inżynierskich. Pokazano też prace młodzieży odbywającej praktyki w Zespole Placówek Oświatowych w Słupsku.
Na targach można było skorzystać z porad z zakresu aktywizacji zawodowej i rynku pracy, których udzielali specjaliści z Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz innych instytucji i urzędów. Oczywiście najważniejsze na targach były oferty pracy zaproponowane przez wystawiające się firmy oraz rozmowy i prezentacje na stoiskach uzupełnione informacjami o rynku pracy, rozwoju branżowym firm, a także powstawaniu nowych zawodów i atrakcyjnych stanowisk pracy. Chodzi przecież o to, by zachęcać młodzież do wyboru realnej zawodowej ścieżki kształcenia, zaś absolwentom ze szkół zawodowych wchodzącym na rynek pracy wskazać oferty pracy w lokalnych firmach, które mogą być alternatywę dla emigracji zarobkowej.
To właśnie stanowi istotę targowych spotkań ludzi aktywnie szukających zatrudnienia i aktywnych firm, które szukając dobrych pracowników są w stanie zaoferować im atrakcyjne miejsca pracy. Ważne jest przy tym, by pokazać naszych lokalnych przedsiębiorców, którzy rozwijają swoje firmy i są w stanie zwiększać zatrudnienie, co ma istotne znaczenie dla rozwoju słupskiej gospodarki.