Teatry

TEATR „RONDO”

Jest jednym z obiektów administrowanych przez Słupski Ośrodek Kultury. Od wielu lat rozbudza twórczo i zaspokaja kulturalnie mieszkańców miasta i gości odwiedzających Słupsk. Powstał w 1966 roku z inicjatywy Andrzeja Golińskiego, który zrealizował cztery spektakle. Po jego wyjeździe ze Słupska teatr zawiesił działalność. W roku 1972 Antoni Franczak rozpoczął pracę z nowym zespołem, a nazwa „Teatr Rondo” utrwaliła się na dobre.

Ośrodek Teatralny Rondo zdobył bardzo dobrą renomę. Coroczne premiery – zarówno spektakle zbiorowe jak i monodramy – owocują licznymi nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Teatr organizuje konkursy, festiwale i przeglądy. Misją Pracowni Teatralnej Ronda jest tworzenie sprzyjających warunków pracy dla twórców nieprofesjonalnych w dziedzinie teatru oraz łączenie działań w zakresie twórczości profesjonalnej i amatorskiej. Teatr jest sztuką, która skupia wszystkie inne jej dziedziny, dlatego Teatr Rondo podejmuje działania wyzwalające twórczy potencjał artystów wokół teatru (fotografia, muzyka, film, literatura, plastyka), co z kolei pozwala na integrowanie środowiska twórców i jednocześnie buduje różnorodną grupę twórców i odbiorców skupionych wokół „Ronda”.

PAŃSTWOWY TEATR LALKI „TĘCZA”

Już od wielu lat jest miejscem, gdzie najmłodsi widzowie mogą doświadczać uroków sztuki teatralnej. Zafascynowani przedstawieniami powracają do tego miejsca, najpierw z rodzicami, a w późniejszym czasie również ze swoimi dziećmi. Teatr będący artystycznym rajem dla każdej grupy wiekowej założony został przez małżeństwo aktorskie – Elżbietę i Tadeusza Czaplińskich – w 1946 roku we wsi Tuchomie. Na początku był to rodzinny, prywatny teatr, który wędrował ze swoimi spektaklami od wsi do wsi wozem zaprzężonym w konie, saniami, a później samochodem ciężarowym. W 1966 roku teatr otrzymał stałą siedzibę w Słupsku, przy ul. Waryńskiego 2, gdzie mieści się obecnie.

Od 1946 roku przygotowano ponad 200 premierowych przedstawień w tym znane każdemu dziecku, m.in. „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Piękna i bestia”, czy Tomcio Paluch”. Widowiska te tworzyło wielu wybitnych reżyserów, scenografów, kompozytorów i animatorów, m.in. Ali Bunsch, Rajmund Strzelecki, Adam Kilian – sztandarowe postaci polskiej plastyki teatralnej, Jerzy Derfel, Krzesimir Dębski, Katarzyna Gaertner, Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Stachurski – czołowi kompozytorzy, a także wspaniali reżyserzy tacy jak: Jan Dorman, Janusz Galewicz, Krzysztof Rau. Teatr „Tęcza” prezentował spektakle w wielu krajach na całym świecie w tym w Rumuni, Rosji, Niemczech, Serbii, Mołdawii, Włoszech, Turcji, Tunezji, Pakistanie, Iranie, Indiach, USA i Chinach.

Obecnie, jako najstarsza instytucja kultury na Pomorzu Środkowym, teatr oprócz spektakli organizuje szereg konkursów, warsztatów teatralnych, imprez artystycznych i charytatywnych.

NOWY TEATR IM. WITKACEGO W SŁUPSKU

Powstał w 2004 roku na podwalinach Słupskiego Teatru Dramatycznego, działającego w mieście w latach 1977-1992. Pierwszą ważną decyzją po powstaniu nowego teatru była nazwa instytucji – konkurs na nią spotkał się z dużym oddźwiękiem całego regionu. Wśród kilkuset propozycji najczęściej sugerowaną był „Nowy Teatr w Słupsku” i to właśnie ona została wybrała przez komisję konkursową. W 2009 roku teatr poszerzył nazwę o przydomek artystyczny patrona – Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku.

Premierę inaugurującą działalność Nowego Teatru była „Szalona lokomotywa” Stanisława Ignacego Witkiewicza. To nie jedyne dzieło polskiego pisarza wystawione w Słupsku – od momentu istnienia instytucji widzowie mogli zobaczyć także m.in. „Jana Macieja Karol Wścieklicę”, „Wariata i zakonnicę” czy „W małym dworku”.

Nowy Teatr wystawia kilka premier rocznie, repertuar dedykowany jest zarówno dorosłym, jak i młodszym widzom. Na deskach teatru wystawiane są bajki dla dzieci, komedie, dramaty oraz musicale – m.in. „Cabaret”, „Czarna komedia”, „Dziady”, „Edith & Marlene”, „Mayday”, „Poskromienie złośnicy”, „Testosteron”, „Szalone nożyczki” czy „Zbrodnia i kara”.