Z dniem 5 października 2018 roku weszła w życie Ustawa z dnia 20 lipca 2018 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą z dniem 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów.

Nieruchomości

Przekształcenie takie potwierdzane jest zaświadczeniem wydanym przez Prezydenta Miasta Słupska. Zaświadczenie zawiera między innymi informacje o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej oraz jej wysokości i o okresie wpłat. Z tytułu przekształcenia nowy właściciel gruntów ponosi roczną opłatę przekształceniową przez okres 20 lat.

Zaproponowana przez Prezydentkę Słupska Krystynę Danilecką-Wojewódzką bonifikata miałaby kształtować się na wysokości 60% od opłaty jednorazowej za wspomniane przekształcenie, przy uiszczeniu opłaty przekształceniowej za cały okres z góry – tj. 20 lat.
Takie rozwiązanie zaproponowane przez Prezydentkę zapoczątkowało dyskusję związaną z tematem wpływów środków z tego typu zależności i konsekwencji związanych z udzielaniem bonifikat na określonym poziomie. Dyskusja przyniosła natomiast pozytywny efekt – Rada Miejska przyjęła uchwałę kształtującą bonifikaty na poziomie 60%.


Ważną informacją w tym zakresie jest fakt, iż z tytułu przekształcenia ponosi się w latach 2019-2038 opłatę „przekształceniową”, która równa jest opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, obowiązującej w dniu przekształcenia. Termin płatności kolejnych transz to 31 dzień marca każdego roku. Wyjątek stanowi opłata za 2019 rok, który ustawodawca przesunął do 29 lutego 2020 r.
Oznacza to, że przyznanie bonifikaty dla byłych użytkowników wieczystych na gruntach miejskich spowoduje ujednolicenie ich tytułów prawnych od nieruchomości (gruntów) zabudowanych na cele mieszkaniowe. Uzyskają przy tym korzyści finansowe w postaci bonifikaty, co powodować będzie niższe opłaty w odniesieniu do sumy dwudziesto krotności rocznego obciążenia. Spłata jednorazowa z uwzględnieniem bonifikaty równa będzie bieżącym kwotom opłat nie podlegających waloryzacji. Nie będzie również potrzeby dokonywania corocznych wpłat należności a w razie zwłoki konieczności regulowania odsetek od nieterminowych zapłat. Ostatecznie po całkowitym rozliczeniu właściciel wystąpi do Sądu Rejonowego w Słupsku o wykreślenie obciążenia w dziale III księgi wieczystej tzw. roszczenia o opłatę, co w przypadku dalszego obrotu nieruchomości nie będzie powodowało przeniesienia obciążeń na kolejnych właścicieli – tzw. „czysta księga”.

Skutki finansowe przyjętej dziś uchwały będą powodować w kolejnych latach uszczuplenie dochodów z tytułu mniejszych wpłat wnoszonych za użytkowanie wieczyste a znaczące zwiększenie dochodów z tytułu mniejszych wpłat wnoszonych za użytkowanie wieczyste, a znaczące zwiększenie dochodów w roku 2019 lub 2020.

Wyrażenie zgody na zaproponowany przez Prezydentkę wskaźnik bonifikaty przynosić będzie również korzyści dla Miasta Słupska – w postaci zarówno wzrostu dochodów, które przeznaczane będą na kolejne inwestycje (np. chodniki, drogi) jak i zmniejszenie kosztów obsługi administracyjnej użytkowników wieczystych a docelowo zamknięcie spraw związanych z użytkowaniem wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Chodzi więc o to, aby pozbywając miasto wpływów przewidzianych i rozdysponowanych już w budżecie miasta, świadomi rozdysponować środki jednorazowych wpływów z tytułu bonifikat przekształceniowych. Przekazując je w pełni na rzecz mieszkańców miasta – polepszenie jakości ich życia w mieście.

Wniesienie opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz udzielenie bonifikaty

Procedura – plik do pobrania

OŚWIADCZENIE O ZAMIARZE WNIESIENIA OPŁATY JEDNORAZOWEJ Z TYTUŁU
PRZEKSZTAŁCENIA PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO W PRAWO WŁASNOŚCI
ORAZ WNIOSEK O UDZIELNIE BONIFIKATY OD WW. OPŁATY – plik do pobrania

 

PODZIEL SIĘ