Prezydent Robert Biedroń wysłał do rektora Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) w Budapeszcie Michaela Ignatieffa list, w którym zaprasza go wraz CEU do Słupska, gdzie z pewnością znajdzie on dla Uniwersytetu dobre miejsce na dalszą działalność.

Nieruchomości

 

„Szanowny Profesorze Ignatieff,

dotarła do mnie informacja, że przyszłość uniwersytetu, jednej z najbardziej prestiżowych oraz renomowanych instytucji skupiającej się na otwartości społecznej oraz demokracji, jest niepewna.

Jeżeli zamierza Pan znaleźć nowy dom dla Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego, będę zaszczycony, jeżeli rozważy Pan Słupsk. Nasze miasto ma długą tradycję, jeżeli chodzi o niezależność oraz otwartość, co również jest symbolem postępu myślowego i prowadzonej przez nas polityki na poziomie miasta, regionu oraz kraju. Mamy doskonałe warunki do rozwoju edukacji – dynamicznie rozwijający się sektor szkolnictwa wyższego, pierwszej klasy wykładowców akademickich oraz studentów z kraju oraz z zagranicy.

Jednym z najważniejszych priorytetów w naszym mieście jest wzmacnianie edukacji – przywiązujemy szczególną uwagę do upowszechniania wiedzy o prawach człowieka oraz wspierania doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim na wysokim szczeblu komunikacyjnym.

Jestem pewien, że Pańska instytucja oraz Słupsk będą mogły wspólnie rozwijać się poprzez połączenie swoich potencjałów. Z radością przywitamy Uniwersytet Środkowoeuropejski w naszym mieście i będziemy dumni, jeżeli będziemy mogli go u nas gościć.”

Uniwersytet Środkowoeuropejski z Budapesztu (CEU) to węgierski uniwersytet, który kształci studentów z zakresu nauk humanistycznych oraz społecznych na poziomie podyplomowym. Powstał on w 1991 roku i oferuje 13 kierunków studiów. Jego działalność od samego początku miała na celu poświęcenie się m. in. badaniom nad systemami demokratycznymi, upowszechnianiu idei społeczeństwa obywatelskiego i ułatwianiu współpracy międzyregionalnej.

 

PODZIEL SIĘ