Marina połączy w jedną całość szlak marin województwa zachodniopomorskiego oraz pomorskiego, a także, poprzez wyspę Bornholm, będzie łącznikiem z międzynarodowymi szlakami żeglarskimi.
Celem przedsięwzięcia jest:
1. Podniesienie atrakcyjności turystycznej Ziemi Słupskiej oraz województwa pomorskiego,
2. Wypełnienie luki w sieci małych portów i marin polskiego wybrzeża w zakresie bezpieczeństwa żeglugi małych jednostek pływających – umożliwienie bezpiecznego docierania w rejon Zatoki Gdańskiej mniej zaawansowanym żeglarzom podróżującym wzdłuż polskiego wybrzeża od zachodu. Centralne położenie Ustki na mapie wybrzeża czyni z niej naturalny port schronienia dla małych jednostek pływających.
3. Poszerzenie oferty turystycznej w zakresie turystyki kwalifikowanej (żeglarstwo, kajakarstwo),
4. Zwiększenie udziału województwa pomorskiego w morskiej turystyce zagranicznej – marina w Ustce będzie najbliżej położonym obiektem tego typu w województwie w stosunku do duńskiej wyspy Bormholm,
5. Stworzenie nowego, flagowego produktu turystycznego MOF Słupska w postaci Centrum Żeglarstwa,
6. Wydłużenie sezonu turystycznego poprzez wprowadzenie sezonu żeglarskiego, który praktycznie trwa cały rok i obejmuje turystykę morską od wiosny do jesieni oraz serwis i zimowanie łodzi od późnej jesieni do wczesnej wiosny.
7. Kultywowanie wielopokoleniowych tradycji Morskich,
8. Podniesienie atrakcyjności turystycznej szlaku kajakowego na Rzece Słupi,
9. Lepsze wykorzystanie produktów regionalnych nawiązujących charakterem do pasa nadmorskiego.
Marina zaktywizuje gospodarczo Miejski Obszar Funkcjonalny Słupska, podniesie wartość okolicznych terenów i przyczyni się do powstania na obszarze nowych miejsc pracy w sektorze usług turystycznych, a także szkutnictwa oraz szkolenia i wychowywania morsko – żeglarskiego. Ponadto Projekt stworzy możliwość organizacji imprez żeglarskich na najwyższym poziomie. Obiekt będzie doskonałą bazą do prowadzenia szkoleń żeglarskich dla młodzieży. Budowa stanicy kajakowej w Ustce, stanowiącej ostatni, najbardziej na północ wysunięty punkt szlaku kajakowego Rzeki Słupi w ogromnym zakresie poprawi jego funkcjonalność.
W ramach realizowanej inwestycji powstanie nowoczesna przystań jachtowa, w której znajdzie się miejsce dla około 100 jachtów. Planowany termin rozpoczęcia: 2016, natomiast zakładany termin zakończenia inwestycji to 2018 rok.