Festiwal PLANETE+ DOC to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.

Już kolejny raz festiwal odbywa się w prawie całym kraju. Podczas weekendu zostaną pokazane premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Nagroda ta będzie wyborem wielkiej wspólnoty miłośników filmów dokumentalnych i ludzi ciekawych świata. Na specjalnym kuponie konkursowym wystarczy zaznaczyć najciekawszy film i wrzucić kartkę do oznaczonej w kinie urny.

Nieruchomości

W ciągu trzech dni widzowie będą mogli zobaczyć 5 tytułów. Tegoroczna edycja Weekendu z PLANETE+ DOC prezentuje różnorodne propozycje filmowe. Na początku historia chińskiego artysty, który przeciwstawia się władzom. Kolejny dokument przybliża wspaniałości lasu tropikalnego, zaś w następnym podziwiać można odwagę młodej dziewczyny, która używa mediów społecznościowych, aby wspierać syryjską rewolucję. Będzie też film opowiadający o potędze ludzkiego mózgu, a na koniec film nominowany do Oscara o wstrząsających aktach przemocy i ludobójstwa dokonanych w Kambodży w latach 70. przez Czerwonych Khmerów.

Pokazy odbywać się będą w sali TANGO.

Cena biletu to 8,00zł, w karnecie (minimum trzy tytuły): 5,00 zł

16 maja (piątek), godz. 18.00

Podejrzany: Ai Weiwei

Dania 2013, 79 min.

Chiński artysta, architekt i kurator Ai Weiwei to znaczący głos chińskiej opozycji, od lat aktywnie krytykujący władze w Chinach i walczący o prawa człowieka. W kwietniu 2011 roku został aresztowany przez władze chińskie, a następnie przez 81 dni przetrzymywany w nieznanym miejscu i przesłuchiwany w sprawie rzekomego przestępstwa gospodarczego, unikania płacenia podatków, niszczenia dokumentów księgowych, a także bigamii i rozpowszechniania pornografii w Internecie. O uwolnienie artysty, który naraził się komunistycznym przywódcom, nazywając ich gangsterami, wystąpiły rządy Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

17 maja (sobota), godz. 18.00

Był sobie las

Francja 2013, 78 min

Po nagrodzonym Oscarem słynnym „Marszu pingwinów” Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, poznajemy nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami. Film zachwyca poziomem technicznym zdjęć, kręconych kamerą z olbrzymim teleobiektywem, z wykorzystaniem kamer-dronów, dzięki którym udało się uchwycić dziewiczą panoramę przyrody

17 maja (sobota), godz. 20.00

#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja

USA, Syria 2013, 74 min.

Ala’a Basatneh to charyzmatyczna dziewiętnastolatka, która od 2011 roku za pomocą własnego laptopa pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych i mieszka obecnie na przedmieściach Chicago. Działa za pomocą mediów społecznościowych, które okazują się ważnym czynnikiem wspierającym syryjską rewolucję.

18 maja (niedziela), godz. 16.00

Alfabet

Austria, Niemcy 2013, 107 min.

98% dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. Film pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość.

18 maja (niedziela), godz. 18.00

Brakujące zdjęcie

Kambodża, Francja 2013, 90 min.

Film nominowany do Oscara 2013. W drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku w Kambodży panowała dyktatura Pol Pota i Czerwonych Khmerów, podczas której zginęło ponad 2 miliony ludzi, czyli 25% mieszkańców Kambodży. Stosowano praktyki ludobójcze, ograniczono kulturę, wprowadzono kompleksowy system przydziałów żywności i ubrań. Zamknięto szkoły, uniwersytety i świątynie, zlikwidowano telewizję, ograniczono audycje radiowe. Reżyser filmu Rithy Panh od lat śledzi i dokumentuje okrucieństwa, popełnione przez Czerwonych Khmerów. Za ich czasów spędził dzieciństwo, przebywał w obozie koncentracyjnym i stracił niemal całą rodzinę. Tym razem postanowił odnaleźć zdjęcia, dokumentujące traumatyczne dla siebie zdarzenia. Szukał ich w starych archiwach, dokumentach, a nawet na kambodżańskich wsiach. Niestety nie zachowały się. żadne z nich. Zamiast zaginionych zdjęć, Panh postanowił wykorzystać w filmie własne rekonstrukcje miejsc, w których kiedyś przebywał i osób, które znał.

PODZIEL SIĘ