Rozwijając sieci współpracy i samokształcenia dyrektorzy słupskich przedszkoli i szkół podstawowych 15 marca 2016 roku uczestniczyli w wizycie studyjnej w Radowie Małym (woj. zachodniopomorskie).
Tamtejszy Zespół Szkół Publicznych uczestniczy w międzynarodowym programie „Szkoły z mocą”. To jedna z 6 szkół w Polsce, która została przyjęta do tego programu prowadzonego przez Fundację Ashoka. Czym różnią się od innych szkół? Przede wszystkim tym, że stawiają na rozwój umiejętności społecznych, empatię oraz kreatywność. „Moc zmieniania świata pozwala kształcić dzieci do wyzwań, które przyniesie przyszłość przygotowując je do licznych zmian. Chcemy, żeby młodzi ludzie opuszczali szkoły wyposażeni w umiejętności, które czynią ich gotowymi do współpracy i działania na rzecz wspólnego dobra”– tłumaczy Agata Stafiej-Bartosik, prezeska Ashoki w Polsce.
W zespole w Radowie Małym znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Na każdym z tych poziomów uczniowie realizują projekty oraz programy autorskie, pracując między innymi nad metodami warsztatowymi. Nauczyciele pracują także nad nowymi metodami pracy, które chcą wzbogacić o tutoring na poziomie uczeń-uczeń i nauczyciel-uczeń. Nowoczesne metody pracy przynoszą efekty nie tylko w postaci lepszych wyników sprawdzianów i testów, ale także w zmianie zachowania młodych ludzi i ich podejściu do nauki.
Dyrektorzy ze Słupska mieli okazję zapoznać się z organizacją szkoły, jej funkcjonowaniem, obejrzeć wyposażenie sal lekcyjnych i warsztatowych, a także uczestniczyć w przykładowych zajęciach poszczególnych grup uczniów.
Wyjazdy studyjne bez wątpienia są okazją do poznawania ciekawych rozwiązań, dobrych praktyk i wymiany doświadczeń. Dlatego już w kwietniu wizyta studyjna w Łodzi w szkole uczestniczącej w programie „Budzącej się szkoły”.