Danuta Sroka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku zaprasza na wykłady Igora Strojeckiego, które odbędą się 9 kwietnia (środa) 2014 r. w czytelni MBP przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku. Początek o godz. 9.00: Bolesław Prus (1847-1912) w kręgu rodziny i przyjaciół. O godz. 17.00: Z pamiętników pisarki i aktorki, czyli o Marii Dąbrowskiej i Elżbiecie Barszczewskiej.

Wykłady skierowane są przede wszystkim do osób, które interesują się szeroko pojmowaną tematyką humanistyczną oraz uczniów szkół średnich, dla których mogą one stanowić doskonałe przygotowaniem do egzaminu maturalnego.

Nieruchomości

Spotkania poprowadzi Igor Strojecki. Prelekcje będą wzbogacone prezentacją multimedialną. Zaprezentowane zostaną mniej znane wątki z życia obu dam polskiej kultury oraz pewne tajemnice rodzinne autora „Lalki”.

Prelekcja wsparta będzie m.in. cytatami z niepublikowanych pamiętników Elżbiety Barszczewskiej i „Dzienników” jej ciotki – Marii Dąbrowskiej, a także nieznanymi fragmentami listów Bolesława Prusa z prywatnych zbiorów.

Igor Strojecki od 1977 r. zajmuje się historią własnej rodziny, pasjonuje historią Warszawy i związanych z nią rodami. Popularyzuje genealogię poprzez prowadzenie wykładów i warsztatów. Autor i współautor wielu wystaw, prezentowanych ponad 70 razy w znaczących placówkach muzealnych i kulturalnych w całej Polsce.

Autor albumu pt. „Leon Barszczewski (1849-1910). Od Samarkandy do Siedlec” [wyd. Muzeum Regionalne, 2010]; autor katalogów wystaw, kilkunastu artykułów oraz obszernego hasła o Leonie Barszczewskim w słowniku biograficznym „Etnologowie i ludoznawcy polscy” [t.3, Wrocław-Kraków 2010]. W 2009 r. wydał własnym sumptem książkę „Jadwiga Barszczewska-Michałowska – Bojowniczka o Nowa Szkołę Polską”.

Jest wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Siedleckiego Klubu Kolekcjonera oraz Stowarzyszenia Nasz Norblin z siedzibą w Warszawie. 1 grudnia 2012 r. w Siedlcach wyróżniony został honorową Nagrodą im. Ludomira Benedyktowicza za rok 2012 w dziedzinie społeczno-kulturalnej, badawczej i popularyzatorskiej za „popularyzację dziejów Siedlec i znanych postaci z historii miasta”.

PODZIEL SIĘ