Ostatnia lutowa konferencja prasowa Prezydentki Miasta Słupska odbyła się 25 lutego 2019 o 12.00 w Przedszkolu Miejskim nr 25 „Kubuś Puchatek” w Słupsku. Miejsce to nie było przypadkowe – zaprezentowano obiekt po ukończonych pracach remontowych wykonanych m.in. przez pracowników Przedszkola i rodziców wychowanków placówki.
Prace prowadzone były dwuetapowo: najpierw w zakresie wykonania konstrukcji dachu i ścian (wzmocnienie konstrukcji wraz z wymianą instalacji oświetleniowej na LED-y – wartość prac wyniosła 1.121.000 zł), a następnie w zakresie termomodernizacji budynku, w tym:
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
- docieplenie ścian zewnętrznych
- docieplenie cokołów
- docieplenie stropodachu wentylowanego
- strop wewnętrzny nad piwnicą
- parapety zewnętrzne
- wykończenie schodów i podestu zewnętrznego
- rynny
- rury spustowe i opierzenie z blachy
- instalacja odgromowa
- wymiana instalacji zewnętrznego ogrzewania
- instalacja kolektorów zewnętrznych
(wartości prac wyniosła 1.023.905,75 zł).
Wykonawcami robót byli: MTD s.c. Tomasz i Maciej Daszczyński, ul. Pomorska 33, 76-200 Słupsk
Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Słupsku przeznaczył dodatkowe środki na nieobjęte ww. zakresem prace remontowe i zakupy.
Data | Kwota | Przeznaczenie środków |
27-07-2018 |
1.000,00
19.000,00 |
Zakup naświetlacza szufladowego do dezynfekcji noży.
Wymiana betonowej posadzki w szatni, remont kociołków |
31-08-2018 |
18.000,00 | Zakup mebli kuchennych. |
31-10-2018 |
55.000,00 | Remont sześciu sal, korytarza, szatni i kuchni. |
25-01-2019 |
18.000,00 | Remont zaplecza kuchennego wraz z przyległym korytarzem. |
Razem: | 111.000,00 |
Marta Makuch Wiceprezydentka Miasta Słupska poinformowała o uruchomionej w ramach projektu CaSYPoT Aktywnej Mapy, platformy, która skupia kilkadziesiąt prężnie działających miejsc. Jest to wspaniała inicjatywa, dedykowana słupskiej młodzieży. Wyniki prowadzonych w trakcie projektu badań pokazały, że duża część młodej społeczności nie wie o istnieniu licznych organizacji i stowarzyszeń w Słupsku. Stąd pomysł, by stworzyć jeden skuteczny kanał informacyjny na temat ogromu możliwości, jakie ma młody człowiek w naszym mieście. Prezydentka zachęciła do testowania nowego narzędzia dostępnego w zakładce AKTYWNA MAPA na stronie Słupska.
W konferencji prasowej wzięli udział dwaj lekarze reprezentujących zespół ds. bariatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku, którzy poruszyli temat otyłości oraz sposobów radzenia sobie z tym problemem w naszym mieście, ze wsparciem lekarzy specjalistów w tej dziedzinie. Przekazano informacje o podejmowanych działaniach profilaktycznych, ale i zabiegach chirurgicznych, które wspierają tego leczenie otyłości.
Przedstawiono również projekt, w którym nasze miasto, jako jedno z trzech z całego świata, zostało wyznaczone na miejsce prac zw. z działaniami przewidzianymi w jego obrębie. “Tworząc Interfejsy: budując kompetencje dla zintegrowanego zarządzania danymi w obszarach funkcjonowania miasta w zakresie żywność-energia-woda” to projekt, w który zaangażowani są naukowcy oraz praktycy pochodzący z 10 państw. Jednak część wdrożeniowa projektu będzie realizowana tylko w: Słupsku (Polska), Wilmington (USA) i Tulczy (Rumunia). W każdym z miast przeprowadzona została seria warsztatów (metodologia żywych laboratoriów miejskich), w ramach których mieszkańcy, urzędnicy, eksperci przygotowali narzędzia, tj. aplikacje, pozwalające na gromadzenie danych i lepsze zarządzanie tymi obszarami. Projekt realizowany jest z środków zewnętrznych i składa się z dwóch części: badawczej i praktycznej. Obie koncentrować będą się na jakości życia w kontekście zdrowia, ujmując w tym: ochronę środowiska, energię, wodę i żywność.
W ramach współpracy miasto otrzyma w latach 2018-2020 środki finansowe w wysokości 10 800 zł. Więcej informacji w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych u Dyrektor Violetty Karwalskiej.
Obecny na konferencji Pełnomocnik Prezydentki Miasta Słupska ds. Sportu zaprosił Słupszczan do udziału w najbliższych rozgrywkach drużyny Gryf Słupsk. Odbędą się one po raz pierwszy na stadionie, który oficjalnie jest już w zarządzie SOSiRu.
Mówiono także o zmianach w procedurze wydawania dowodów osobistych, które czekają nas już od 4 marca. Od tego dnia nowe dowody osobiste wydawane będą z warstwą elektroniczną. Na razie wydanie takiego dowodu będzie bezpłatne, a jego aktywacji będzie można dokonać na miejscu – w Urzędzie Miejskim w Słupsku. Ze względu na wdrożenia systemowe, interesantów chcących odebrać swoje dowody, 1 marca czekać będą pewne utrudnienia – będzie to można zrobić bowiem tego dnia tylko do 11:30. Po wspomnianej godzinie referat w pierwszy piątek marca będzie niestety nieczynny.
E-dowód umożliwia min.:
– logowanie się do portali administracji publicznej np. EPUAP
– elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis elektroniczny)
– korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach
Przekazano także bardzo ważne informacje dot. utrudnień w związku z wdrożeniami nowego systemu obsługi:
– w środę 27 lutego czasowo wyłączona zostanie możliwość wnioskowania przez Internet o dowód osobisty. Usługa ta zostanie ponownie włączona 4 marca.
– w piątek 1 marca około godziny 12.00 nastąpi przerwa w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Oznacza to, że od tego momentu do końca godzin otwarcia urzędu, nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosku o dowód osobisty oraz wydania już spersonalizowanego dowodu. Z tego względu wnioski o dowód i odbioru dowodu można dokonać tego dnia do godziny 11.30. Później ten referat urzędu będzie niestety nieczynny.
– po 4 marca nie będzie możliwości spersonalizowania dowodu na bazie wniosku złożonego do 1 marca. W takiej sytuacji osoba wnioskująca o dowód niestety będzie musiała ponownie złożyć wniosek.Prosimy zwrócić uwagę na te informacje i przekazywać osobom, których mogą one dotyczyć.
Przypomniano także, że od 11 lutego 2019 mieszkanki i mieszkańcy Słupska mają możliwość zgłoszenia swojego pomysłu na realizację zadań w ramach Inicjatywy Lokalnej przyczyniając się w ten sposób do poprawy jakości życia najbliższych środowisk, integracji członków lokalnych społeczności czy też rozwiązywania występujących problemów społecznych. Zgodnie z zasadami Inicjatywy Lokalnej Miasto Słupsk nie przekazuje środków finansowych na realizację pomysłów, ale dokonuje, np. zakupu usług lub rzeczy niezbędnych do przeprowadzenia Inicjatywy, wpiera organizacyjnie i merytorycznie autorów pomysłu (na każdym etapie), przekazuje środki rzeczowe, nieodpłatnie udostępnia lokale. Z kolei Inicjatorzy wnoszą pomysł, wkład w formie pracy społecznej lub rzeczowej bądź finansowej. Wniosek może zostać zgłoszony samodzielnie przez co najmniej 3 mieszkańców Słupska, bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowej.