PMS

Nasze Miasto jest wyjątkowe, a to dlatego, że na jego rozwój pracuje szerokie grono utalentowanych i ambitnych osób. Mające miejsce 28 grudnia wręczenie nagród Prezydenta Miasta Słupska III stopnia dla trzech kobiet uznanych w dziedzinie kultury, to kolejne potwierdzenie powyższych słów.

Nieruchomości

Pierwsza z nich to Jolanta Nitkowska-Węglarz, która jest dziennikarką, pisarką, regionalistką i społecznikiem. Od wielu lat angażuje się w sprawy miasta i regionu. Jej zainteresowania skupiają się wokół historii Pomorza, a zwłaszcza losów Kaszubów, ich walki o zachowanie polskości. Była jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy zajęli się przywracaniem historii ziemi słupskiej świadomości jej mieszkańców. Tej tematyce pozostaje wierna, a jej „reportaże historyczne” cieszą się ogromną popularnością i uznaniem. Artykuły te – ze względu na tematykę i rzetelność dokumentacyjną – wypełniają liczne luki w historii regionu, głównie dwudziestego wieku, ale autorka równie chętnie sięga w czasy dawniejsze. Do tej pory wydała ok. 25 książek i jest autorką wielu opracowań literackich nt. historii ziemi pomorskiej. Promuje młode talenty literackie. Od 2011 r. do 2015 r. była prezesem słupskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Druga to Elżbieta Łukaszus – Mijewska – główna instruktorka Działu Edukacji Filmowej MCK (Kino Rejs). Pracę w kinie rozpoczęła w 1994 roku. Wspólnie z Grażyną Szczepłocką sprawiła, że niewielkie osiedlowe kino zostało wypromowane na wiodące centrum kultury filmowej, ośrodek życia filmowego znany i doceniany w Polsce i w Europie. Rejs pod jej pieczą prezentuje światowy dorobek sztuki filmowej, z naciskiem na twórczość polską i europejską, wartościowa artystycznie i myślowo. Z jej inicjatywy odbywają się w kinie liczne spotkania polskich twórców z publicznością, a w Słupsku goszczą najważniejsze festiwale filmów dokumentalnych i przeglądy kinematografii narodowych.

Trzecia – Joanna Gajdo jest instruktorką Działu Edukacji Filmowej MCK (Kino Rejs). Pracę w kinie rozpoczęła wv2006 roku. W ciągu dziesięciu lat pracy u boku Elżbiety Łukaszus – Mijewskiej pomogła w wypromowaniu kina na wiodące centrum kultury filmowej. Swą pracę rozpoczęła od pozyskiwania funduszy na działalność kina, edukację filmową i modernizację jego infrastruktury. Głównie dzięki jej staraniom i inicjatywie w latach 2006 – 2015 w kinie pojawiły się nowoczesne fotele, wentylacja z klimatyzacją, ekran perełkowy, panele i drzwi wygłuszające oraz dzwięk Dolby Surround. Wspólnie z Elżbietą Łukaszus – Mijewską przystąpiła do programu PISF ‚cyfryzacja kin” dzięki czemu kino pozyskało środki na projektor cyfrowy i znalazło się w krajowej Sieci Kin Cyfrowych.

Wszystkie Panie zasłużyły na szczególne uznanie. Miejmy nadzieję, że ich działalność i zasługi stanowić będą inspirację dla następnych pokoleń, napędzając w ten sposób rozwój słupskiej kultury.

PODZIEL SIĘ