Formy opieki na dziećmi do lat 3:
Opieka nad dzieckiem do lat trzech realizowana jest zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2016 r., poz. 157). Opieka może być realizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez opiekuna dziennego oraz nianię. W ramach opieki realizowana jest funkcja: opiekuńcza, wychowawcza i edukacyjna.
ŻŁOBKI I KLUBY DZIECIĘCE
- Żłobek – organizuje opiekę nad dzieckiem w wieku od ukończenia 20 tyg. życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia w wymiarze do 10 godz. dziennie.
- Klub dziecięcy – organizuje opiekę nad dzieckiem w wieku od ukończenia 1 roku życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia w wymiarze do 5 godz. dziennie.
- Żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć i prowadzić:
– gminy,
– osoby fizyczne,
– osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. - Do zadań żłobka, klubu dziecięcego i dziennego opiekuna należy w szczególności:
– zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych,– zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, przez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka,
– prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku dziecka. -
Opiekun prowadzący zajęcia w żłobku lub klubie dziecięcym współpracuje z rodzicami dzieci uczęszczających na zajęcia, w szczególności przez prowadzenie konsultacji i udzielanie porad rodzicom w zakresie pracy z dziećmi.
W zajęciach prowadzonych w klubie dziecięcym mogą uczestniczyć rodzice dzieci uczęszczających do klubu dziecięcego. -
Żłobki i kluby dziecięce podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez Prezydenta Miasta Słupska. Rejestr jest jawny i podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej. Nadzór nad żłobkami i klubami dziecięcymi działającymi na terenie Słupska sprawuje Prezydent Miasta Słupska.
-
Zasady i wysokość odpłatności za pobyt oraz wyżywienie dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym określa podmiot, który utworzył żłobek lub klub dziecięcy. W przypadku żłobków publicznych, wchodzących w skład Zespołu Żłobków Miejskich, wysokość odpłatności określa stosowna uchwała Rady Miejskiej w Słupsku.
DZIENNY OPIEKUN
to osoba fizyczna zatrudniana przez gminę, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
-
Dziennym opiekunem może być osoba fizyczna zatrudniana na podstawie umowy o świadczenie usług sprawująca opiekę nad dzieckiem w wieku od ukończenia 20 tyg. życia. Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad maksymalnie pięciorgiem dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki, maksymalnie nad trojgiem dzieci.
-
Dzienny opiekun prowadzący zajęcia z dziećmi, nad którymi sprawuje opiekę współpracuje z rodzicami tych dzieci, w szczególności przez:
– korzystanie z pomocy rodziców w sprawowaniu opieki nad dziećmi w czasie prowadzenia zajęć,
– prowadzenie konsultacji i udzielanie porad rodzicom w zakresie pracy z dziećmi.
NIANIA
to osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie tzw. „umowy uaktywniającej” zawieranej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Niania sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia. Niania podlega obowiązkowemu zgłoszeniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak otworzyć i zarejestrować żłobek lub klub dziecięcy w Słupsku?
Rejestracja działalności gospodarczej.
Żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Celem utworzenia żłobka / klubu dziecięcego należy zarejestrować działalność gospodarczą. Podmiot tworzący instytucję ustala statut żłobka/klubu dziecięcego, określając w szczególności:
- nazwę i miejsce jego prowadzenia;
- cele i zadania oraz sposób ich realizacji, z uwzględnieniem wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności;
- warunki przyjmowania dzieci;
- zasady ustalania opłat za pobyt i wyżywienie w przypadku nieobecności dziecka.
Żłobek / klub dziecięcy może być prowadzony w lokalu, który spełnia wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal,w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy (Dz.U. z 2014 r. poz. 925).
Wpis do rejestru żłobków, klubów dziecięcych i wykazu opiekunów dziennych.
Prowadzenie żłobka / klubu dziecięcego, jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220 poz. 1447, Nr 239 poz. 1593) i wymaga wpisu do rejestru żłobków, klubów dziecięcych i wykazu opiekunów dziennych prowadzonego przez Prezydenta Miasta Słupska.
Dokumenty wymagane przy rejestracji.
Wniosek o wpis do rejestru zawiera:
- w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej – numer lub indeks identyfikujący podmiot we właściwym rejestrze publicznym, potwierdzający status podmiotu;
- numer NIP i REGON, o ile wnioskodawcy te numery nadano,
- oświadczenie o spełnianiu warunków lokalowych;
- w przypadku osoby fizycznej oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie;
- oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy;
- w przypadku osoby fizycznej – numer PESEL.
Wpis do rejestru podlega opłacie w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W celu sprawdzenia zgodności danych zawartych we wniosku o wpis do rejestru żłobków lub klubów dziecięcych Prezydent Miasta Słupska może żądać: odpisu z odpowiedniego rejestru, dokumentu potwierdzającego tożsamość, zaświadczenia o niekaralności lub dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy.
Wniosek o wpis do rejestru żłobków, klubów dziecięcych i wykazu dziennych opiekunów można złożyć:
- osobiście w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Słupsku;
- elektronicznie przez portal Emp@tia tutaj znajduje się link do strony internetowej (wymagane posłużenie się bezpiecznym podpisem elektronicznym bądź profilem zaufanym e-PUAP.
Placówki sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 3 w Słupsku:
Placówki publiczne:
Zespół Żłobków Miejskich w Słupsku, w skład którego wchodzą:
1. Żłobek nr 1
ul. Gen. Andersa 4, tel. 59 842 67 49
Liczba miejsc: 105
2. Żłobek nr 2
ul. 3 Maja 78, tel. 59 842 67 22
Liczba miejsc: 75
3. Żłobek nr 3
ul. Łukasiewicza 4, tel. 59 842 67 67
Liczba miejsc: 126
Placówki niepubliczne:
1. Klub dziecięcy „Edulandia”
ul. Młyńska 4, tel. 514 858 388
Liczba miejsc: 21
2. Klub dziecięcy „Zuzia”
ul. Batalionów Chłopskich 15, tel. 698 751 168
Liczba miejsc: 15
3. Dzienny opiekun „Słoneczko”
ul. mjr. Henryka Sucharskiego 77, tel. 600 208 313
Liczba miejsc: 14
4. Dzienny opiekun (Przedszkole Muzyczne Do-Re-Mi)
ul. Garncarska, tel. 570 420 140
Liczba miejsc: 25
5. Dzienny opiekun „Edulandia”
ul. Młyńska 4, tel. 514 858 388
Liczba miejsc: 64
6. Dzienny opiekun „Misie Tulisie”
ul. Jana Pawła II 1A,
Liczba miejsc: 20
7. Dzienny opiekun „Kurka z podwórka”
ul. Kaszubska 31
Liczba miejsc: 10
Rejestr żłobków, klubów dziecięcych i wykaz opiekunów dziennych działających na terenie Miasta Słupska
– tutaj znajduje się link do strony
Informacje dotyczące naboru do Zespołu Żłobków Miejskich w Słupsku
– tutaj znajduje się link do strony
Przyjęcie dzieci do żłobków odbywa się w trakcie całego roku.