aquapark
fot. Karolina Chalecka

Konferencja 4 listopada 2015 roku rozpoczęła się od przedstawienia przez prezydenta Roberta Biedronia i wiceprezydenta Marka Biernackiego trzech celów dotyczących aquaparku, które zostały postawione na bieżący rok przed władzami miasta.

Nieruchomości

Pierwszym z nich była konieczność przejścia wszystkich koniecznych audytów technicznych, drugim rozpoczęcie porządkowania spraw sądowych – gdzie już pojawiły się pierwsze sukcesy, natomiast trzecim wypracowanie do końca roku formuły dokończenia i zarządzania Aquaparkiem – w tej sferze wszystko wskazuje na to, że plan się powiedzie.


Prezydent przypomniał, że 15 września rozpoczęty został proces Dialogu Technicznego. Jednocześnie przeprowadzony został test rynku inwestorów w kontekście zbadania zainteresowania ze strony partnerów prywatnych ewentualnym ukończeniem inwestycji i przygotowano folder informacyjny dot. inwestycji (możliwości jej przeprojektowania oraz stanu zaawansowania – memorandum zostało przesłane do ok. 350 odbiorców).

Procedura Dialogu Technicznego umożliwia prowadzenie rozmów z potencjalnymi inwestorami, bez jednoczesnych zobowiązań ze strony Miasta dotyczących wyboru którejkolwiek ze zgłoszonych koncepcji. Jest to zupełnie bezkosztowa forma skonsultowania ewentualnych pomysłów i koncepcji ukończenia budowy.

Przyjmowanie zgłoszeń do udziału w Dialogu zakończyło się 30 października, natomiast zgodnie z Regulaminem termin ten może ulec zmianie, w przypadku zainteresowania jego wydłużeniem ze strony potencjalnych partnerów.


Na konferencji przekazano informację, iż na dzień dzisiejszy potwierdzone są 4 zgłoszenia do udziału w Dialogu, w tym czwarty inwestor poinformował o decyzji o udziale w Dialogu rano w dniu konferencji.

Władze miasta przekazały, iż wśród wspomnianych 4 potencjalnych partnerów znaleźli się inwestorzy zainteresowani zarówno samym ukończeniem obiektu, jak i jego dokończeniem oraz późniejszym zarządzaniem. Nie wpłynęła natomiast żadna oferta kupna obiektu.

Co ważne, wszyscy uczestnicy Dialogu za realny termin ukończenia inwestycji uznali rok 2018, zaproponowany przez Miasto. Dwóch uczestników Dialogu wskazało konieczność przeprowadzenia dodatkowych analiz rynkowych, mających na celu określenie zasadności zakresu budowy obiektu i jego funkcjonalności.

Do dialogu zgłosiły się firmy profesjonalne, z dużym doświadczeniem i kompetencjami, takie jak:

  • Firma WARBUD S.A. z siedzibą w Warszawie, która w okresie minionych 20 lat wykonała kilkaset projektów zarówno infrastrukturalnych jak i kubaturowych. Warbud S.A. jest wykonawca m.in.: Parku Wodnego w Koszalinie i pływalni w Warszawie oraz wielu budynków użyteczności publicznej na terenie całej Polski
  • Cofely Services Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która nie tylko zarządza spółką Cofely EC Słupsk działającą w zakresie dostaw, przesyłu i dystrybucji energii cieplnej na terenie Słupska i okolic, ale tez od lat z powodzeniem zaangażowana jest w realizację i zarządzanie 8 obiektami rekreacyjno – sportowymi w ramach projektów w formule PPP na terenie Europy.
  • Wodociągi Słupsk sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku, posiadająca duże doświadczenie w realizacji inwestycji infrastrukturalnych o wartości blisko 200 mln złotych, będąca beneficjentem szeregu programów pomocowych. Jest to najprężniej działająca spółka miejska, w której sukces zaangażowany jest zespół profesjonalnych i kompetentnych specjalistów. Spółka wodociągi jest ponadto firmą bardzo innowacyjną i kreatywną, z kompleksową wiedzą i pomysłami na wdrożenie nowoczesnych systemów w zakresie efektywności energetycznej miasta.
  • Przedsiębiorstwo Budowlane INTER-SYSTEM S.A. z Wrocławia jest obecne na rynku usług budowlanych już blisko 25 lat. Firma realizuje szereg inwestycji w zakresie infrastruktury rekreacyjno – sportowej i nie tylko. Między innymi są wykonawcą wrocławskiego Afrykarium – nowoczesny kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo.

Aktualnie zespół opracowuje harmonogram spotkań z uczestnikami Dialogu. W planach na najbliższy czas jest przeprowadzenie wstępnych rozmów i poznanie ofert i oczekiwań poszczególnych uczestników Dialogu. Następnie skonsultowane zostaną oczekiwania Miasta oraz plany ewentualnych partnerów, po czym ponownie odbędzie się spotkanie z uczestnikami Dialogu i wspólnie z członkami Rady Miejskiej dojdzie do zapoznania z ostatecznymi propozycjami.

Według słów Roberta Biedronia, do końca grudnia Zespół wypracuje ostateczną rekomendację mającą na celu wybór najkorzystniejszej koncepcji dokończenia inwestycji i najprawdopodobniej na sesji styczniowej Radni podejmą decyzję co do dalszych działań w tym zakresie. W zależności od efektów i wyników prowadzonego Dialogu Kierownictwo Urzędu oraz Radni Miasta Słupska podejmą decyzję o formie i zakresie dokończenia inwestycji, bądź to w oparciu o procedurę PPP, bądź też na podstawie ustawy prawa zamówień publicznych.

PODZIEL SIĘ